Rex mortus, vivat rex

13. ledna 2018 v 17:02 | Jonáš František
Volby skončily, ať žijí volby, dalo by se parafrázovat. Ale výsledky, které se nyní sčítají, nedají mnoho důvodu k bujarým oslavám v podhradí. Alespoň ne kandidátům. A není to myšleno posměšně, jen hledání důvodů je trochu smutné. Před několika týdny se kandidáti přesvědčili, že pouhý antibabiš je slabý a neúčinný program. Tvrdošíjně, nechci říci tupě, bez nápadu a osobního rizika, zopakovali antizeman. Se stejným neúspěchem jako antibabiš. Nemáme osobnost s vyhraněným názorem, navíc obecně přijatelnou, která se vyprofilovala před kampaní, nebo alespoň během kampaně. Udělat na prezidentském postu změnu jen pro změnu samu je špatný tah. A nic víc tyto volby nenabízejí. Rozhodně ne první kolo. Na tom, že se bude konat kolo druhé není nic špatného, naopak by se dalo považovat za vhodnou přípravu nového sešikování.
Druhé kolo má potencionálně dost voličů k tomu, aby byl Zeman poražen. Ale ne sjednotitele. Možná že někdo z neúspěšných kandidátů řekne, dejte moje hlasy panu Drahošovi. Bude to stačit k tomu aby vyhranění voliči s jasnými názory z prvního kola opravili svůj úsudek, zahodili svůj názor a stali se pouhými odpůrci? Nebude to připomínat volbu minulou,kdy se volilo "jen ne Karel?" Nebudou chtít voliči také slyšet konečně rozhodný a čitelný postoj pro výkon funkce? Stačí solidnost, serióznost a čestnost na takovou pozici? Viditelně bude mít dost protivníků, hlavně později, kteří bez mrknutí oka použijí známé i neznámé historie kandidáta a v případě potřeby je dovedně přizpůsobí ke své potřebě. Bude chybět zkušenost z politických soubojů a stranické zázemí? Kde bude hledat pomoc? U sponzorů kampaně?? Neformuji tady žádnou opozici proti Jiřímu Drahošovi. Pouze si kladu otázky, které asi napadnou mnohého voliče. Je dobře kandidovat bez podpory nějaké strany, hnutí, uskupení? Nebo se spoléhali kandidáti už před prvním kolem na metodu antizeman a proto se nijak nesnažili zaujmout většinu? Bohužel, já ten dojem mám a velmi silný. Vyzvat voliče proti někomu a nenabídnout nic přesvědčivě osobního, jako vizi, postoj, program, to je hodně krátkozraké a snad si toho voliči všimnou.
Kandidát na prezidentskou funkci se má ucházet o můj hlas, resp. o hlasy svých voličů, nikoliv spoléhat se na to, že si ho voliči najdou a vyberou. Musí být známý, čitelný, přijatelný a v důležitých situacích viditelný a slyšitelný. Obhájce, aniž by vedl kampaň se vyjadřuje ke všemu a vidět je všude. Až mám obavy otevřít konzervu… A skutečně tak si přesdtavuju já uchazeče o prezidentský post. Před volbami v USA jsme věděli o Donaldu Trampovi vše s jeho představami a postoji, až do soukromých záležitostí s dostatečným časovým předstihem, ačkoliv to mělo pramalý význam pro naše rozhodování a jeho zvolení. Média našla čas i prostor pro debatu s jeho bývalou tchyní. O svých kandidátech abychom pátrali v utajovaných materiálech. Obecně formulované fráze k dosažení volby nejsou nic přesvědčivého pro uvažující voliče, kterých je ještě dle výsledků dost. A nebo se chovat podle rady publicistů: "Pokud poslechnou voliči poražené kandidáty..." Trošku mě to připomíná, když se jeden z party kluků pokouší sbalit holku a neuspěje, nato ostatní chtějí uspět za každou cenu a tak se spolčí a vůbec jim to nepřipomíná znásilňování. Ten návod je potvrzení toho, že kandidát se neuchází o voliče, ale přetváří jej k obrazu svému od počátku kampaně. Zejména ti neúspěšní dávají nejleší rady. Voliči, poslouchej, ne přemýšlej!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama