Báseň či předvolební řeč kandidáta?

18. ledna 2018 v 11:38 | Jonáš František
Budu říkat lidem i jako prezident to co chtějí slyšet. https://www.novinky.cz/domaci/460831-drahos-k-migracni-krizi-se-vyslovuji-jasne-vitac-nejsem.html
Ale to byla taktika každého prezidenta a politika pokud chtěl provést nepopulární krok, někteří si ještě vzpomenou na výrok : Měnová reforma nebude, nic takového nedovolím. A další den se projevila síla politického prohlášení. 1:5 a 1:50 byla realita skutečných mocenských kruhů.
Jediný, komu se prohlášený výrok splnil byl Jakeš, když řekl na sjezdu : "Štěpán tady sedí a sedět bude!!" Myslím si, že to ale tehdy on zrovna prosadit nechtěl.
Vykládat lidem, že jsme hrdý národ je sice hezké, ale nejdříve to musí být podložené něčím, co je hmatatelné a doložitelné. Sliby politiků to nejsou. Dnes už ani zlaté české ručičky, ne proto, že by se lidé stali méně zdatnými, ale v rámci otevřené konfrontace se jaksi hůře vytváří idea výjimečnosti. Ve světě máme mnoho konkurentů, současně jsme i pro mnohé ve světě konkurenty, nebo alespoň rovnocennými soupeři na poli vědy, výzkumu a někde i v praxi. Sport má jiné postavení a pozitivní výsledek není odvislý od vůle politiků. Pokud se bude systémově pracovat na zvyšování úrovně výsledků na tomto úseku, přinese to i naplnění žádoucího pocitu hrdosti na příslušnost k národu který to dokázal.
Toto jsou slova která by měl budoucí prezident mít na mysli a nejen to. Svou argumentací a vlivem na zákonodárnou složku, Parlament, vládu a Senát by měl dbát na to, aby se naplnění smyslu těchto slov stalo jejich každodenním a hlavním posláním, pokud to nepochopili před vstupem do politiky.
Vývoj člověka v čase je kladnou realitou, přináší to i vývoj názorový. A není dobré, minulé myšlenky zapomínat, zatajovat a nebo upravovat. Pokud se připomenou s doplněním okolností v době takového názoru a zdůvodní se tehdejší význam a dnešní změna, nemusí se nikdo stydět za pozdější jiný názor, který může být v naprostém protikladu s minulým. Například členství v KSČ v době Pražského jara a po vstupu spojeneckých armád na naše území jeho ukončení a odmítnutí, je z pohledu prizmatem doby věc zdůvodnitelná. Jinak bych hodnotil prohlášení, že privatizace dává stejnou šanci všem a pozdější udělení milosti těm, co porušili všechny možné zákony. To má význam jen pro ty občany, kteří chtějí slyšet a zkoumat argumenty, nejen dávat nálepky mnohdy podobné žlutým a nebo rudým hvězdám, byť pokaždé z jiné doby a s jiným významem.
Ke slibům kandidátů by mělo být doplněno ještě něco o následcích. Tak jako při tvorbě zákona nestačí jen pojmenovat co je trestný čin, musí být stanoveno i rozpětí trestu za jeho spáchání, aby měl zákon smysl a byl použitelný a přínosný. Podobně by měl politik vyslovit i své závazky a následné kroky pokud je nebude chtít učinit. Například: Nejsem vítač. Všechny migranty přijaté na území čr v době výkonu funkce si vezmu domů a budu je živit z vlasntích prostředků. Jednak by to zvýšilo vážnost vyřčených slibů kandidátem na prezidentskou funkci, ale taky dalo příklad pro politické strany a jejich reprezentanty v zákonodárných složkách státu. Dnes není postižitelné kázat vodu a pít víno. Tady je základní problém chybějící národní hrdosti. Sem by se hodil citát Jaroslava Haška doplněný o dvě slova na počátku Slib politika a "Báseň snese všechno. Čím větší pitomost, tím více lidí hledá v ní zrnko myšlenky, schopnost, neobyčejný talent, a tím více lidí uznává genialitu básníka."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama