Volební povinnost

3. listopadu 2017 v 20:47 | Jonáš František
Prezident Zeman se vyjádřil, že by byl pro zavedení povinnou účast u voleb. V první moment jsem se zhrozil.co to navrhuje. Komentátoři provedli odbornou analýzu pro všechny, kdo nemají dostatek podkladů pro alespoň trochu objektivní hodnocení problematiky. Použili k tomu všechny oblíbené argumenty na hodnocení práce prezidenta Zemana. V souhrnu by to bylo: Je to starý člověk, závislý na alkoholu a obdivovatel Putina a Číny. I kdyby to byla absolutní pravda, myslím si, že politolog, který se chce stát nějakou odbornou poradnou by se právě těmito věcmi neměl NIKDY zabývat při posuzování návrhu volební povinnosti. Podle mého názoru by takový odborník měl posoudit jednotlivé prvky návrhu, jejich proveditelnost, případně nákladovost, možnosti zneužití takové povinnosti k manipulaci voleb, příklady z jiných zemí a režimů, nejen poukázat na jediný špatný. Dát nahlédnout za kulisy návrhu a ukázat možné následky.
Kdybych si dovolil udělat srovnání s referendem v Katalánsku, Brexitem a podobně, jsem si jist, že při povinné účasti na referendu by výsledky byly jiné, možná opačné. Ovšem strach politiků z toho, že by v případě přímé demokracie museli udělat to, co si přeje většina občanů je tak veliký, že nedovolí občanům přímou účast na tvorbě základního programu a směřování země. Tak si dnes vykládají demokracii. Já ne, TO TA eLITA.
Obdobně neschopnost vytvořit vládu po volbách, když nikdo nezíská absolutní většinu je ukázka NEZÁJMU POLITIKŮ O OBČANY. Nikdo z těch, kteří odmítají účast ve vládě, nebo podporu menšinové, nemůže současně tvrdit, že má zájem o občany. Pouze o šest, nebo maximálně jedenáct procent, kteří je podpořili. Dávno před volbami zbytečné agentury prováděly ještě zbytečnější průzkumy. Každému vycházelo, že mnoho voličů utíká od tradičních stran. Za celou dobu se nenašel ani jeden politik z nich, který by v předvolebních debatách zaujal natolik, aby se voliči vrátili k němu a podpořili jejich program. Překvapeni dlouhodobě očekávanými výsledky čekají nově zvolení poslanci na spásnou myšlenku, nebo vnuknutí aby měli co říkat. Jen ne nové volby, to se modlí všichni s výsledkem jednociferných procent. Rezignace na funkce po takovém konci byla myšlena asi tak vážně jako Slávkova demise. Taky se nenechám odstrčit od prostřeného stolu, zvláště, když ho zásobují laskominami za peníze ostatních.
Pokud by byla volební povinnost, bylo by jasné, že se vyjádřili téměř všichni obyvatelé svéprávní, kteří tady žijí a asi nadále chtějí žít. Povinnost politiků v Parlamentu by pak měla být sestavení programu složeného z bodů jednotlivých stran, pokud je dokáží obhájit a získat pro ně alespoň nadpoloviční počet hlasů z ostatních stran. Byl by to kompromis, ale o nic horší než byla nejedna koaliční smlouva. Tím by vznikl program Parlamentu na volební období. Nečekám, že by to bylo něco světoborného. Ale zatím politici nedokázali nic jiného, než to, že se společně budou bránit vzniku vlády, kterou voliči chtějí a vehementně se držet dobrého bydla ve vládě, kterou nikdo nechce. Ale je už po volbách, tak co záleží na názorech voličů, hlavní je korýtko….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama