Volba prezidenta

18. listopadu 2017 v 15:09 | Jonáš František


Prezidenti v Československu procházeli povětšinou přípravkami ve vězení, nebo alespoň v nemilosti režimu. Snad nemusím vypisovat jména z historie, nemíním nikoho z čtenářů urážet. Nejen proto si myslím, že největší šanci má na zvolení do prezidentské funkce Mirek Topolánek. Ve srovnání s ostatními kandidáty má politickou minulost. A i když není růžová, je nějaká, hlavně skutečná, politická. U ostatních bych řekl, že je spíše zastřená, nebo nevýrazná, každopádně jen minimálně politická. I když se dá tvrdit, že veřejná činnost je vždycky politika. Ale ne nejvyšší, státní, státotvorná s vlivem na většinové obyvatelstvo.

Jít se učit politiku do vězení mě připadne solidnější, než to zkoušet na nejvyšší státní funkci. Tím si nemyslím, že by se populární vězeň měl stát prezidentem, ale pokud se jednalo v minulosti o politické vězně, byli to lidé s nějakým názorem, který uměli předat. Pokud se to režimu nehodilo, snažil se takové jedince uklidit do vězení. Nevyslovuji s tím souhlas, jen poukazuji na to, že lidé s názorem, který nehodlali měnit většinou padli na dno politického kotle. V minulosti i dnes. Příklad může být i v politických stranách, kdy se zbavují názorových oponentů a po prohrách zastánců propagátora mrtvého směru je zase chtějí použít k obrození. Myslím, že nejedna politická strana by o tom vydat stohy knih. Z takového dna vstal i Mirek Topolánek. Jsem si jist, že pokud neudělá chybu ve vystupování před volbami, má velikou šanci vyhrát v prvním kole. Zatím si myslím dokázal přesvědčit i dosavadní podporovatele Miloše Zemana tím, že nesnižuje jeho kvality a odvedenou práci. Ale ukazuje, že opouštět vrchol ve sportu i politice se má důstojně, dobrovolně a ti nejlepší dokáží i podpořit své nástupce. Debaty kandidátů jsou vedené tak, že málokdy dají prostor na skutečné vyjádření vlastního názoru, jde spíše o opisování a v lepším případě reakci na téma, které by kandidát sám nikdy neotevřel. Představa, že by kandidáti dostali stejnou otázku ve stejný čas bez možnosti před zodpovězením vyslechnout ostatní názory mě připadá jako skutečné zjištění názoru. To současné, kdy všichni sedí pospolu a slyší vše od ostatních je jen prověrka dravosti, drzosti a intrikářství.

Vyslovit veřejně podporu kandidátovi před tím, než je jasno o situaci u soupeřů chce asi trochu odvahy. Žádný z významných aktivních politologů nepostaví svůj názor dopředu k všeobecnému prověření nastávajícím děním. Teprve po uzavření výsledků, nejlépe i urny s politikem, dostane dost odvahy vystavit svůj názor který měl odnepaměti. Tak takové rady si pánové strčte kamkoliv chcete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ╬ Gothic Soul ╬ ╬ Gothic Soul ╬ | E-mail | Web | 18. listopadu 2017 v 15:15 | Reagovat

Já na volby peču je to zbytečné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama