Neslušný politik je velmi slušné pojmenování.

10. listopadu 2017 v 20:14 | Jonáš František
Dvoukomorový parlamentní systém garantuje, že bude zamezeno, nebo alespoň minimalizováno příjmat nedokonalé zákony. Jen tak namátkou jsem si přečetl, že senátor Jiří Hlavatý nevěděl, že pokud získá preferenční hlasy jako kandidát na poslance, zanikne mu senátorský mandát. Nu, já to nevěděl taky, jinak bych mu to řekl. Je mě docela sympatický. Ale spolu s kolegy ze Senátu by měl znát zákony, jejich dopady v praxi a tím se podílet při schvalování, nebo zamítnutí poslaneckého návrhu, na vytříbení jejich kvality. Nemyslím si, že by senátor měl znát všechny zákony osobně. Od toho má nemalý a nelevný servis poradců, konzultantů atd. Tady je jasný důkaz, že Senát v principu nesplnil základní funkci, to je kontrolu a posouzení navrhovaného zákona. Vzhledem k tomu, že byl již delší dobu v platnosti, není v tom senátor Hlavatý sám. Ani ti, co posuzovali zákon před jeho definitivním přijetí nepochopili a neporozuměli zákonu, který měli posoudit. To znamená laicky, že se vyjadřují k zásadním věcem bez odborných znalostí a vědomostí. A to nejen dnes, ale od svého vzniku doposud.
Vrcholem Švejkoviny bylo posuzování platnosti podpisů senátorů na listině kandidátů na prezidenta republiky. Jestliže poslanci navrhnou a senátoři schválí zákon řešící jednu jedinou událost, možnou opakovat pouze při volbě prezidenta, nejde o problematiku, která by měla obsáhnout mnoho nečekaných a neznámých verzí postupů. V tom případě šlo zákon formulovat poměrně jednoznačně, aby netápal dokonce Ústavní soud, jako jediná instituce oprávněná vykládat zákony. Pokud má stát zákony, které neumí jednoznačně vyložit ani nejvyšší deklarovaná autorita ÚS, myslím si, že by se obešel dost dobře i bez nich.
Ovšem je to na pováženou, protože pokud tři lidé okradli miliardáře, https://echo24.cz/a/prAKn/okradli-miliardare-cmejlu-a-komarka-dostali-55-az-10-let-vezeni
byl rozsudek vynesen téměř bez zaváhání a jednoznačně. Pokud miliardář okrade tisíce řadových chudých občanů, nejde to zákonem řešit. Viz šmejdi
Dalo by se porovnávat mnoho dalších zákonů a jejich užití v praxi. Tady je důvod, proč lidé volili SPD, Piráty. Ti alespoň pojmenovali to, co přesahuje normu mezi slušnými občany a politiky v Parlamentu i Senátu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama