Nevolte ANO a Babiše

10. října 2017 v 13:31 | Jonáš František
Většina kandidujících stran má hlavní problém s tím, že občan chce ve vládě ANO, nikoliv je. Tomu se dá rozumět. Ne už rétorice představitelů stran. Nikdo z nich nedokázal předložit svůj program tak přesvědčivě, aby občany před volbami dostal na svou stranu.
Navíc je to maximální sprostota každého představitele, který se díky absenci vlastních pozitivních argumentů uchýlí k takové praxi. . Právě tím, že zrazuje občany od vlastní volby a vnucuje jim názor, že volba občana, voliče ANO je špatná, popírají princip demokracie. Ta znamená svobodnou vůli jednotlivce při rozhodování.
Já netvrdím, že Babiš je nejlepší budoucnost. Ale nikdo jiný nedokázal nabídnout nic, co by přesvědčilo razantně občany k jiné volbě. Zkušenost se sliby stran které se podílely posledních 25 let na vládě v čr sama o sobě odrazuje voliče od pokusu dát jim ještě druhou, nebo třetí šanci. Jmenovat je není snad nutné.
Jediným možným řešením pro lídry stran by bylo představení svých předchozích volebních slibů a toho, co bylo za dobu jejich vlády z nich skutečně splněno. Potom by nemusel nikdo skandalizovat protivníka a pouze s klidem čekat, že o jeho úspěšné kroky ve vládě bude mít občan opět zájem. Současné plivání na oponenty, jejich nereálné programy a nedomyšlené programy spíše signalizuje neschopnost nalézt úspěchy své dosavadní činnosti a horší verze je, že ani program do budoucnosti neumí přesvědčivě prezentovat. Poukazování na scestné a manipulativní chování konkurenta není o nic lepší, než jeho účelové polopravdy a lži. Strašení jednobarevnou vládou se nejeví být v souladu s výroky mezi volbami, kdy neplnění slibů je následek koaliční nebo jinak slepené vlády. Co je tedy pro lídry stran nejvhodnější? Volič, který bude mávat podle pokynu, jásat nad jakýmkoliv výsledkem a tvrdit, že zažívá vrcholnou demokracii. Tak nějak to praktikovala totalita a diktatura, pokud se nemýlím. Právě proto, že chybí jasná řeč politiků před volbami, dostávají šanci různí vizionáři a manipulátoři. Odsouváním voličů do role poslušných a důvěřujících stoupenců ubírá reálnou podporu uskutečnitelných a životaschopných programů některých stran či hnutí.
Příklad je vidět v Katalánsku, kde pouhé vyslyšení občanů by zamezilo současným protestům a demonstracím. Stačilo jen nechat občany v referendu odvolit a zveřejnit skutečné výsledky. S největší pravděpodobností by zastánci samostatnosti nezískali dostatečnou podporu, ať je či není postup a vyhlášení referenda v souladu s ústavním právem. Pouhé bránění vyjádření názoru znásobilo odhodlání občanů vzepřít se aroganci moci. Politici ze strachu o svá místa se o ně svými kroky bezpečně připravují. Dnes už to slovem nezastaví ani nenapraví.
Zapojit občany do předvolební diskuse v době Internetu je poměrně snadná záležitost. Stačilo by dát možnost podílet se na tvorbě základního politického směru, který by byl pro zvolenou stranu vodítkem i mandátem. Možnost k tomu měla nejedna reprezentace, nikdo se ve své nadutosti k tomu nesnížil. Potom se nemůže nikdo divit, že pro většinu občanů je nejlepší Babiš a jeho ANO.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama